Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Blog

03.07.2020

Fajerwerki niejedno mają imię - Baloeiros


Baloeiros - to brazylijscy "baloniarze" którzy budują ogromne balony z podwieszonymi do nich transparentami, światłami i fajerwerkami.

Papierowe balony napędzane pochodniami są od wieków elementem kultury brazylijskiej. Zaczęło się od małych, zaledwie kilkumetrowych balonów w czasach kolonialnych, puszczanych podczas tradycyjnych imprez dla uczczenia św. Antoniego, Piotra i Jana (w tradycji katolickiej wszyscy mają swoje święta w czerwcu). W Brazylii święta te nazywane są festas juninas, czyli świętami czerwca. Towarzyszą im ogniska, balony i fajerwerki, które zgodnie z tradycją służą do budzenia świętego Jana.

Takie uroczystości przetrwały we współczesnej Brazylii. Tak jak i balony. Jednak w XX wieku te latające dzieła sztuki ludowej zboczyły z drogi tradycyjnych uroczystości religijnych. W latach 80. niektóre balony miały wysokość nawet 65 metrów i mogły przenosić setki kilogramów. Sztuka balonowania osiągnęła swój złoty wiek. Ale niekontrolowane ambicje baloeiros doprowadziły do ich upadku. W latach 90. zaczęto postrzegać gigantyczne balony jako zagrożenie, latających podpalaczy, którzy mogli spowodować pożary lasów. W 1998 roku "produkcja, transport i puszczanie" balonów stało się przestępstwem federalnym, podlegającym karze grzywny i do trzech lat więzienia. Niegdyś symbole narodowej kultury ludowej, teraz baloeiros stali się przestępcami.

Obecnie niektórzy baloeiros testują tzw. balony bez ognia. Nowy sposób, już powszechny w Rio de Janeiro i São Paulo, wykorzystuje gorące powietrze tylko do podniesienia balonu. Ale prawdziwi baloeiros nie przejmują się żadnymi ograniczeniami :)Więcej o tym, że prywatnie można coś kochać a służbowo zwalczać, przeczytacie w artykule An Art of Air and Fire: Brazil’s Renegade Balloonists

PSO Sp. z o.o. Sp. k.

Dział obsługi Klienta

ul. Mikołaja Kopernika 13

42-217 Częstochowa


biuro@grupapso.pl


Telefon: +48601416001