Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Blog

02.07.2020

Fajerwerki niejedno mają imię - Bun Bang Fai


Bun Bang Fai - to nazwa festiwali rakiet organizowanych w Tajlandii i Laosie. Najsłynniejszy festiwal odbywa się w regionie Yasothon.

Festiwal wywodzi się z tadycji buddyjskiej. Odbywa się na początku pory deszczowej, podczas pełni księżyca w maju. Wystrzeliwane rakiety miały podobno przypominać bogu Phaya Thaen (Królowi Niebios) o złożonej obietnicy, że nigdy nie wstrzyma deszczów. Sceptycy natomiast twierdzą, że rakiety wystrzeliwano w stronę chmur aby po prostu wywołać deszcz.

Podczas festiwalu mają miejsce parady, koncerty i imprezy taneczne. Najważniejszym dniem festiwalu jest niedziela - to wtedy odpanale są rakiety zwane Bang Fai, które wykonane są z bambusa (ostatnio zastępuje go PCV). Rakiety występują w kilku kategoriach, od najmniejszych Noi, przez większe Meun i Saen aż po Lan. Ostatnie z nich mają do 9 metrów długości i zawierają nawet 120 kilogramów czarnego prochu. Są w stanie wzlecieć na wysokość nawet kilku kilometrów. Podczas konkursu ocenia się właśnie osiągniętą wysokość ale także styl lotu i sposób rozchodzenia się dymu z rakiety.

Tajladczycy budują i wystrzeliwują nie tylko klasyczne rakiety

PSO Sp. z o.o. Sp. k.

Dział obsługi Klienta

ul. Mikołaja Kopernika 13

42-217 Częstochowa


biuro@grupapso.pl


Telefon: +48601416001