Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Blog

09.03.2020

Fajerwerki niejedno mają imię - Internationalen Feuerwerkswettbewerbs Herrenhäuser Gärten


W tym roku odbędzie się jubileuszowy 30. międzynarodowy konkurs fajerwerków Internationalen Feuerwerkswettbewerbs w Hanowerze.

Wielki Ogród (Große Garten) w Herrenhäusen, w którym odbywają się pokazy konkursowe, jest jednym z najważniejszych ogrodów barokowych w Europie i stanowi historyczne centrum ogrodów Herrenhausen. W 1638 r. książę Georg von Calenberg posiadał w pobliżu miejscowości Höringehusen ogródek kuchenny z zabudowaniami. Jego syn Johann Friedrich zmienił nazwę miejscowości na Herrenhausen i kazał wybudować zamek. Zlecił również budowę ogrodu wypoczynkowego. Z biegiem czasu ogród został znacznie powiększony i przeprojektowany. Największe zmiany nastąpiły za panowania księcia Ernsta Augusta (1679-1698). Wielki Ogród został przeprojektowany pod kierunkiem jego żony Zofii z Palatynatu. Zofia spędziła swoją młodość w Holandii i zleciła zaprojektowanie ogrodu w stylu holenderskich ogrodów barokowych. Około roku 1710 Wielki Ogród został w dużej mierze ukończony. Po przegranej wojnie w 1866 r. i aneksji Królestwa Hanoweru przez Prusy, społeczne znaczenie Wielkiego Ogrodu dobiegło końca, a teren popadł w ruinę. Po zakupie ogrodu przez miasto Hanower w 1936 r. nastąpiła jego przebudowa. Po II wojnie światowej ogród został odrestaurowany do 1966 roku.

Pod koniec lat 80 zarząd miasta Hanower wystąpił z pomysłem zorganizowania konkursu fajerwerków w Ogrodach Herrenhäusen. Miał on być wzorowany na konkursie fajerwerków w Monte Carlo. W 1991 roku impreza odbyła się po raz pierwszy - był to pierwszy w historii Niemiec konkurs fajerwerków. Pokazy fajerwerków trwają około 25 minut i zawierają około 4-minutową część obowiązkową do wybranego przez organizatora klasycznego utworu muzycznego. W roku 2003 w konkursie wystąpiła – jako pierwsza ze wschodniej Europy - firma Goldregen (dzisiaj Grupa PSO) ustępując pierwszego miejsca na podium najlepszej w tym okresie w Europie szwedzkiej firmie Göteborgs Fyrverkerifabrik (zwycięzcy tego konkursu także w roku 2002 i 2004).

Poniżej pokazy konkursowe z roku 2019:
18 maja – Fantasias, Francja

1 czerwca – Fireworks do Brasil, Brazylia

24 sierpnia - Pirotecnica Vaccalluzzo, Włochy

7 września - MAKALU Fireworks, Czechy (1 miejsce)

21 września - Marutamaya Ca. Japonia

Może ten tekst uświadomi naszym domorosłym "ekologom", że tak napradę nic nie jest czarno-białe, że każdą sprawę należy dogłębnie zbadać zanim dokona się jej subiektywnej oceny.
Ten ogród jest naprawdę piękny, a pokazy wspaniałe, i razem tworzą coś skończonego i doskonałego!!!

PSO Sp. z o.o. Sp. k.

Dział obsługi Klienta

ul. Mikołaja Kopernika 13

42-217 Częstochowa


biuro@grupapso.pl


Telefon: +48601416001