Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Blog

25.11.2019

Zaglądając w siebie - Janusz Burzyński Burza


22 listopada 2019 roku odbył się wernisaż wystawy częstochowskiego artysty - Janusza Burzyńskiego Burzy - pod tytułem "Zaglądając w siebie" .

Nie czujemy się kompetentni aby we właściwy sposób przedstawić tego Artystę, a tym bardziej zaprezentować jego wyjątkową wystawę, więc posłużymy się okolicznościowym tekstem prof. dr hab. Juliana Maliszewskiego.

 

Już niemal cztery dekady częstochowski artrysta Janusz "Burza" Burzyński dzieli się z publicznością swoimi przemyśleniami artrystycznymi, swoim widzeniem świata, oferując nam wizje rzeczywistości w wielu kolorach, kształtach i formach. Styl wszystkich wystaw Burzy ma charakter nie tylko niezwykle intelektualny, lecz stanowi rodzaj bardzo osobistej rozmowy ze wszystkimi, którzy stoją przed jego obrazami, grafikami, rzeźbami, czy też instalacjami przestrzennymi. Już samo wyliczenie tak różnych form sztuki wizualnej potwierdza, że Janusz Burzyński jako artysta jest plastycznym multiinstrumentalistą.

Tegoroczna wystawa Burzy jest ponownie wynikiem syntezy sztuk, gdyż obrazom i instalacjom towarzyszy piękny, niezwykle refleksyjny tom poezji, w którym Artysta dzieli sie z widzem i czytelnikiem swoja intymnością. W wierszach tych pojawia się swoista confession d'un enfant du siècle, w której narrator liryczny jawi sie jako istota postmodernistyczna. Utwory te ożywają szczególnie wtedy, gdy czytamy je na zwizualizowanym tle dzieł Burzy.

Zaglądając w siebie, podobnie jak wcześniejsze Przebywanie to seria dzieł, w których Autor zadaje pytanie trudne, filozoficzne i niemal retoryczne o istotę ludzkiego bytu, ale też o jego ulotność i niepewność. Już sama nazwa mówi wiele - wszak nasze życie nie jest bytem ostatecznym, a jedynie okresowym "przybywaniem" w doczesnej rzeczywistości.

Przestrzeń przyjmuje w sztuce Burzy różnorodne formy i sublimacje. Tym razem staje się ona bardziej osobistą i głęboką. Często bywa tak, że nie zauważamy rzeczy ważnych i pięknych. Musi się pojawić nadzwyczajny impuls, skłaniający nas do refleksji, do "zatrzymania się na chwilę", aby zadumać się nad czymś nadzwyczajnym, fascynującym i olśniewającym. W takim momencie przychodzi wyobraźnia, która nas zaskakuje. I okazuje się, że każdy z nas jest w stanie przeniknąć do innego, niewyobrażalnego i nieuświadamianego sobie świata.

Burza patrzy na przestrzeń i rzeczywistość w peryspetywie osobistej. Stara się widzieć innych przez siebie, przez pryzmat własnych przeżyć i emocji - przypomina w tym nieco tegoroczną noblistkę, która zwykła mówić: Człowiek, którego widzisz nie dlatego istnieje, że go widzisz, ale dlatego, że on na ciebie patrzy.

Na wspaniały jubileusz Artysty można mieć tylko jedno życzenie - Ad multos Annos!

prof. dr hab. Julian Maliszewski

 

Wywiad z Artystą w lokalnej telewizji zapowiadający wystawę

oraz krótka relacja z wernisażu wystawy

 

Mieliśmy wielki zaszczyt i ogromną przyjemność wziąć udział, w niewielkim zakresie, w realizacji tego wspaniałego wernisażu i wydaniu tomiku poezji "Zaglądając w siebie". Dziękujemy.

Kontakt z Artystą
https://www.facebook.com/burzynskiburza/

PSO Sp. z o.o. Sp. k.

Dział obsługi Klienta

ul. Mikołaja Kopernika 13

42-217 Częstochowa


biuro@grupapso.pl


Telefon: +48601416001