Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Blog

02.10.2019

Fajerwerki niejedno mają imię - Cai Gau-Qiang.


Cai Guo-Qiang urodził się w 1957 roku, w prowincji Quanzhou, w Chinach.

Jego ojciec, Cai Ruiqin, był kaligrafistą i tradycyjnym malarzem, który pracował w księgarni. W rezultacie Cai Guo-Qiang wcześnie zatknął się z literaturą zachodnią, jak również tradycyjnymi formami sztuki chińskiej. Jako nastolatek Cai był świadkiem społecznych skutków rewolucji kulturalnej; dorastał w środowisku, w którym powszechne były eksplozje, gdzie "proch strzeliniczy używany był zarówno do czynienia dobre, jak i zła, w niszczeniu i rekonstrukcji". Cai rozpoczął malowanie na początku lat 70. Szybko odszedł od technik kaligrafii i zmywania atramentu praktykowanych przez ojca w kierunku zachodnich technik malarstwa olejnego i akwarelowego. W latach 1981-1985 Cai studiował scenografię w Shanghi Drama Institute. W tym samym czasie zaczął eksperymentować z dodawaniem prochu strzelniczego do swoich kompozycji malarskich, "dążąc do wykorzystania sił natury, aby zredukować własną kontrolę nad płótnem". W latach 1986-1995 Cai mieszkał w Japonii, a od roku 1995 mieszka i pracuje w Nowym Jorku. W 2008 roku Cai Guo-Qiang jako pierwszy chiński artystą miał retrospektywną wystawę w Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku. W tym samym roku mianowano go Dyrektorem ds. efektów wizualnych i specjalnych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Cai Guo-Qiang czerpie z filozofii wschodniej i współczesnych kwestii społecznych jako podstawy konceptualnej. Sztuka Cai opiera się na różnych symbolach, narracjach, tradycjach i materiałach, w tym fengshui, medycynie chińskiej, malarstwie szanszui, nauce, florze i faunie, portretach i fajerwerkach. Cai jest jednym z pierwszych artystów, którzy wnieśli wkład w dyskusję na temat sztuki chińskiej jako realnej narracji intelektualnej z własnym kontekstem historycznym i teoretycznymi ramami. Użycie prochu strzelniczego w pracach Cai nadaje im głębokiego znaczenia. Proch to element tradycyjnej medycyny chińskiej, który miał sprawić, że nigdy nie doświadczy się śmierci. Związek pomiędzy tym, co ulotne a tym, co nieśmiertelne, czyli połączenie nieba z ziemią, jest zdaniem Cai kluczowym czynnikiem dla twórcy/artysty. Sfera życia i śmierci jest namacalna we wszystkich jego pracach. Cai uważa, że każdy ma zdolność bycia artystą. Często realizuje projekty na bardzo dużą skalę z lokalnymi społecznościami, pozwalając lokalnym artystom i zwykłym ludziom uczestniczyć w ich realizacji, inspirując ich do refleksji nad swoją rolą jako jednostki i bycia częścią grupy.

Pokaz sztucznych ogni 

Strona artysty caiguoqiang.com

PSO Sp. z o.o. Sp. k.

Dział obsługi Klienta

ul. Mikołaja Kopernika 13

42-217 Częstochowa


biuro@grupapso.pl


Telefon: +48601416001