Chociaż główny składnik fajerwerków, proch strzelniczy, został przywieziony do Meksyku przez konkwistadorów w XVI wieku, fajerwerki stały się tu popularne dopiero w XIX wieku.
Obecnie Meksyk jest drugim co do wielkości, po Brazylii, producentem fajerwerków w Ameryce Łacińskiej. Przemysł jest rzemieślniczy, a produkcja koncentruje się w rodzinnych warsztatach i małych fabrykach, z których wiele działa nielegalnie. Szacuje się, że produkcją fajerwerków zajmuje się w Meksyku ponad 50 tysięcy rodzin. Największym producentem jest gmina Tultepec, położona na północ od miasta Meksyk, na którą przypada 1/4 wszystkich fajerwerków produkowanych w Meksyku. To właśnie w Tultepec rozpoczęto produkcję prochu strzelniczego w Meksyku. Dziś Tultepec nazywany jest stolicą fajerwerków.
Fajerwerki produkuje się tutaj prawie wyłącznie do użytku domowego, od małych petard po ramy do pirotechniki zwane „castillos” (zamki). Fajerwerki są głównym elementem meksykańskich świąt religijnych, zwłaszcza lokalnych patronów, których obchody przyjmują formę „fiestas patronales”. Pirotechnicy tworzą z castillos skomplikowane mechaniczne układy oparte konstrukcyjnie o bardzo wysokie wierze. Catillos są głównym elementem pokazów fajerwerków w stylu latynoskim.
Zobacz też nasze realizacje pokazów pirotechnicznych!