Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Blog

12.09.2019

Fajerwerki niejedno mają imię - Toros de Fuego.


Fire Bulls (Ogniste byki) mają wiele nazw: Toros de Fuego, Toros de fuegos artificiales lub po prostu Toritos czyli "małe byki".

Toros de Fuego w Hiszpanii

Wywodzące się z Hiszpanii „ogniste byki” można zobaczyć w całej Ameryce Łacińskiej pod nazwą Vaca Locas lub Crazy Cows (Szalone krowy). Uważa się, że naśladują one rzeczywiste „byki ognia”, gdzie fajerwerki są przywiązane do rogów prawdziwych zwierząt.

Każdego roku 8 marca, zaledwie godzinę drogi na północ od miasta Meksyk, w miasteczku Tultepec, nazywanym meksykańską stolicą pirotechniki, odbywa się święto patrona fajerwerków San Juan de Dios (św. Jana Bożego). Społeczność tego miasteczka jest znana w całym Meksyku z fajerwerków. Większość rodzin ma tu związki z przemysłem pirotechnicznym i jest oczywiste, że wielu z mieszkańców misateczka dumnie nosi blizny po swojej pracy. Mówi się, że jeśli pochodzisz z Tultepec, to masz proch we krwi.

Festiwal trwa tydzień i ma różne imprezy na każdy dzień. Ale 8 dzień jest szczególny. To dzień, w którym mieszkańcy i turyści wypełniają ulice, aby obejrzeć najważniejszy punkt obchodów - paradę gigantycznych wizerunków byka uzbrojonych w fajerwerki. Wszystkie te byki są ręcznie robione przez rodziny lub dzielnice. Po zakończeniu parady fajerwerki rozświetlają niebo. Z byków wystrzeliwują strumienie iskier. Byki są popychane po placu, a najbardziej odważni tańczą wśród eksplodujących fajerwerków. W 2018 roku, podczas 30. festiwalu Feria Nacional de la Pirotecnia (Narodowy Festiwal Pirotechniczny) zapalanych zostało podobno ponad 500 byków. Jest to jeden z najbardziej szalonych festiwali na świecie.

W grudniu 2016 roku, seria eksplozji na placu targowym w Tultepec, zabiła 42 osoby, a dziesiątki osób odniosły obrażenia.
Zobacz, także pokazy pirotechnicze w innych krajach.

PSO Sp. z o.o. Sp. k.

Dział obsługi Klienta

ul. Mikołaja Kopernika 13

42-217 Częstochowa


biuro@grupapso.pl


Telefon: +48601416001