Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Blog

10.09.2019

Fajerwerki niejedno mają imię - Catherine Wheel.


Katarzyna Aleksandryjska – to męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Catherine Wheel Fireworks - pamięć o świętej 

Według legendy urodziła się w Aleksandrii, w Egipcie i była córką króla Kustosa. Przez lata uchodziła za jedną z najpopularniejszych świętych Kościoła katolickiego, jednak niektórzy współcześni badacze podważają jej istnienie.

Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksencjusza / Maksymina, którego żonę nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach; odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu tego narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie.

Od tego czasu Katarzyna kojarzona jest z wirującymi kołami, a w końcu z Catherine Wheel Fireworks - pamięć o świętej jest uwieczniona w pięknym, wirującym pokazie kolorów i światła.

Na Malcie Koła Katarzyny są tradycyjnym elementem wyposażenia każdej wioski. Niektóre wioski organizują nawet konkursy w przeddzień święta parafialnego. Uczestnicy konkursów, dzięki postępowi techniki, prezentują coraz bardziej skomplikowane „koła”. Ekspozycje te stanowią tylko niewielką część katalogu fajerwerków zaplanowanych na cały tydzień poprzedzający święto i w sam dzień święta, które kończy się wypaleniem tzw. dywanu - największego Koła Katarzyny.

Największe w historii Koło Katarzyny zostało zaprojektowane przez jedną z fabryk fajerwerków na Malcie. Miało ono średnicę 32 m i zostało zapalone 18 czerwca 2011 r. w przeddzień dorocznego święta Matki Bożej Lilly.

Następny artykuł z cyklu
Fajerwerki niejedno mają imię - Martillo Explosivo

PSO Sp. z o.o. Sp. k.

Dział obsługi Klienta

ul. Mikołaja Kopernika 13

42-217 Częstochowa


biuro@grupapso.pl


Telefon: +48601416001