Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Blog

09.09.2019

Fajerwerki niejedno mają imię - La Mascleta.


Fallas (Fallas de Valencia lub Fiesta de Las Fallas) to Święto Ognia obchodzone tylko w Walencji, na które mieszkańcy Walencji czekają przez cały rok.

Święto Ognia w Walencji

Głównym elementem święta są rzeźby tworzone z kartonu, plastrów, wosku i drewna, wykonywane według projektów artystów plastyków, które płoną na ulicach miasta w ostatnim dniu świąt – 19 marca.

Początki święta w Walencji sięgają XVI wieku, kiedy to podobno tutejsi cieśle postanowili uczcić swego patrona św. Józefa, paląc konstrukcje tworzone z drewnianych odpadów. Z czasem niektóre z nich zaczęły przybierać kształty ludzkie, by ostatecznie przekształcić się w formy znane współcześnie oraz karykatury znanych osób. Wiele źródeł historycznych sięga również do czasów Cesarstwa Rzymskiego, gdy na fiestach zwanych saturnaliami żegnano zimę. Dzisiejsza zabawa jest mieszaniną obu źródeł. Zachowane są przy tym silne motywy religijne (zwłaszcza oddawanie czci Matce Boskiej Osób Opuszczonych) oraz elementy świeckie.

Współczesne falle to ogromne, kolorowe monumenty, które nadal są prześmiewczym wyrazem opinii publicznej na bieżące, lokalne tematy. Każda posiada temat dla dorosłych i dla dzieci (ninots). Najważniejsze falle w Walencji to: Nou Campanar, Na Jordana, El Pilar, Convento Jerusalen, Plaza del Ayuntamiento.

16 marca fallery i fallerzy zakładają swoje tradycyjne stroje. Odbywa się przemarsz przez miasto oraz wybranie najładniejszej fallery zarówno w kategorii dorosłych, jak również dzieci. Wieczorem odbywa się cabalgata, czyli przemarsz przez miasto lokalnych orkiestr, a następnie trwa całonocna zabawa aż do rana. Następnego dnia ma miejsce ofrenda i jest to ofiara kwiatów Matce Boskiej. Przez miasto wówczas maszerują wystrojone fallery, niosąc ze sobą bukiet kwiatów, na koniec bukiety układane są na drewnianym rusztowaniu znajdującym się przed bazyliką na Plaza De La Virgen. Całe święto trwa do 19 marca, kiedy to w nocy wszystkie falle zostają spalone.

Podczas Las Fallas począwszy od 1 marca na Plaza del Ayuntamiento codziennie o godzinie 14-tej odbywa się La Mascleta - pokaz huku i dymu petard. Każdy wieczór świątecznego tygodnia kończy pokaz sztucznych ogni, na który nad wysuszone koryto Turii przybywają prawie wszyscy mieszkańcy Walencji.

Następny artykuł z cyklu
Fajerwerki niejedno mają imię - Catherine Wheel

PSO Sp. z o.o. Sp. k.

Dział obsługi Klienta

ul. Mikołaja Kopernika 13

42-217 Częstochowa


biuro@grupapso.pl


Telefon: +48601416001